Razstava Dr. Franjo Kresnik – MED SPRETNOSTJO IN UMETNOSTJO odstira zgodbo o življenju in delu enega najzanimivejših evropskih goslarskih mojstrov prve polovice 20. stoletja. Dr. Kresnik (1869–1943) je bil zdravnik po poklicu, violinist po duši in raziskovalec po naravi. Rojen je bil na Dunaju, a skoraj vse svoje življenje je preživel na Reki, kjer je opravljal zdravniško prakso in hkrati neutrudno raziskoval skrivnosti stare italijanske liuterije – umetnosti izdelovanja godalnih instrumentov. V zgodovino se je zapisal kot izjemno predan samouk, ki je želel razvozlati, zakaj violine slavnih kremonskih mojstrov, kot sta Antonio Stradivari in Giuseppe Guarneri del Gesù, še danes veljajo za neprekosljive.
Njegova radovednost ga je popeljala v Cremono, kjer je več let preučeval dediščino italijanskih goslarjev. Združeval je znanje akustike, kemije, lesarstva in umetnosti, da bi prišel čim bližje popolnemu zvoku. V svoji delavnici na Sušaku je ustvaril več kot petdeset violin, nekaj viol in violončel. Njegovi instrumenti so bili zelo cenjeni med koncertnimi mojstri tistega časa – med drugimi so na njih igrali Arrigo Serato, Emil Barré in Franz Vecsey. Poseben poklon njegovemu delu je bila nagrada grand-prix, ki jo je prejel leta 1926 na mednarodni razstavi obrtnikov na Reki.
Dr. Kresnik se ni zadovoljil zgolj z obrtniško prakso – pisal je študije, eksperimentiral z laki po recepturah kremonskih mojstrov in celo razvil lasten tip violine. Njegove študije so bile objavljene v uglednih strokovnih publikacijah, med drugim tudi v pariškem časopisu Archive Internationale de Pharmacodynamie et de Thérapie. Kot poznavalca so ga vabili v Cremono, kjer je leta 1937, ob 200-letnici smrti Stradivarija, obiskovalcem razstave pojasnjeval principe stare italijanske goslarske šole.
Posebna vrednost razstave, ki bo na ogled vse do konca decembra 2025, je v avtentičnih predmetih iz Kresnikove delavnice – njegovih inštrumentih, načrtih, orodju, korespondenci ter eksperimentalnih lakih. Obenem razstava osvetljuje njegovo življenjsko filozofijo: globoko povezanost med znanostjo, umetnostjo in človekovo predanostjo lastni strasti. Kresnikova zgodba ni le zgodba o violini – je zgodba o tem, kako lahko vztrajnost, znanje in radovednost posameznika ustvarijo most med preteklostjo in prihodnostjo, med obrtjo in umetnostjo, med zvokom in tišino.
Razstavo je pripravil Muzej pomorstva in zgodovine hrvaškega primorja Reka, kjer se nahaja tudi spominska soba dr. Franja Kresnika. V Tehniškem muzeju Slovenije bo na ogled od 7. maja do 31. decembra 2025.
Foto: arhiv Muzej pomorstva in zgodovine hrvaškega primorja