Loading...
Obdelava kovin2022-01-17T11:32:36+02:00

Vodnik po zbirkah TMS Bistra

Obdelava kovin

Janez Kunaver je leta 2016 ponudil muzeju v brezplačni prevzem celotno družinsko mehanično delavnico. Pomembnost pričujoče strojne delavnice za slovensko tehniško zgodovino se kaže skozi dejavnost in dosežke treh generacij družine Kunaver.
Kunaverjeva mehanična delavnica za obdelavo kovin v Rožni dolini v Ljubljani je obratovala med leti 1928 in 2001. Utemeljila sta jo brata Karel in Josip Kunaver. Mehanično dejavnost so nadaljevali Karlovi sinovi Ivan, Jože in Karel ml. ter Ivanov sin Janez Kunaver. Uspešno so sledili razvoju sodobne strojegradnje svojega časa doma in v svetu. To dejavnost so dopolnili in oplemenitili z lastnim znanjem, veščinami in izkušnjami. V lastni delavnici in v sodelovanju z drugimi ljubljanskimi delavnicami in Tehniško srednjo šolo v Ljubljani so zasnovali številne samostojne stroje za obdelavo kovin (in tudi posamezne dodatne dele za različne druge stroje) take kakovosti in natančnosti, da so v strojni proizvodnji še danes v uporabi.

Na razstavi so predstavljeni tipični stroji za obdelavo kovin z odrezovanjem, značilni za strojegradnjo 20. stoletja. Omejili smo se na tiste, ki so povezani z delavnico družine Kunaver v Rožni dolini. Z njimi smo skušali ponazoriti tudi tipični strojni park kovinarske delavnice 20. stoletja. Sodobnejši postopki odrezovanja, kot so tisti z laserjem, plamenom, ultrazvokom in podobnimi, niso predstavljeni, saj je težišče na predstavitvi strojev in delavnice družine Kunaver, ki smo jo prevzeli med svoje zbirke.
Pri izdelavi sestavljenih izdelkov in naprav je pomembno, da so posamezni sestavni deli medsebojno združljivi in zamenljivi, kar pomeni, da morajo biti izdelani karseda natančno. To je možno le s strojno obdelavo.
Za strojno obdelavo z odrezovanjem se uporablja vrsta različnih strojev, kjer je vsak namenjen določenemu tehnološkemu postopku, kot so: brušenje, žaganje, vrtanje izvrtin, struženje valjastih predmetov, skobljanje ali rezkanje ravnih površin, rezkanje utorov, profilov, ozobij ipd.
Tipična delavnica za mehansko obdelavo kovin z odrezovanjem ima v svojem strojnem parku torej stroje, ki jih lahko v grobem razvrstimo v sledeče skupine: vrtalni stroji, stružnice, skobeljni stroji, rezkalni stroji in brusilni stroji. Značilni predstavniki teh strojev so na ogled tudi na razstavi.
Strojni park Kunaverjeve delavnice se je skozi desetletja spreminjal. Da je delavnica sploh lahko delovala, so posamezne stroje odkupili in jih po potrebi predelali.
Nekatere stroje so zasnovali in izdelali sami. Nekaj strojev iz prve polovice 20. stoletja se je ohranilo do danes, nekaj pa so jih tudi odprodali, odvisno od narave in obsega dela.

Razstavo spremlja tudi katalog, ki je na voljo v muzejski trgovini. Lahko ga naročite ne e-naslovu irena.medle@tms.si oz številki 01 750 66 72..

Zapri